+48 668 176 060
szachy@dwiewieze.krakow.pl

Finał Mistrzostw Polski Juniorów do lat 10

Szachy w Krakowie - zostań mistrzem razem z nami. Zajęcia szachowe w Krakowie i okolicach.

Finał Mistrzostw Polski Juniorów do lat 10

Dwóch naszych zawodników Dawid Pękala oraz Władysław Pawlikowski wystartowało w finałach Mistrzostw Polski Młodzików do lat 10 w Jastrzębiej Górze (28.02.-08.03.2021).
Cel:
Dawid jechał na finały pełny nadziei, aby powalczyć z najlepszymi o czołowe lokaty ale w głębi serca marzył o medalu. Oczywiście wartością dodaną byłaby norma na pierwsza kategorię.

Władek chciał zdobyć miejsce w czołowej 30 oraz zdobyć upragnioną II kategorię szachową. Dorzucenie także kilku oczek do niezbyt wysokiego rankingu także byłoby super premią. Czołowa szóstka w roczniku to byłby szczyt marzeń. 

Realia turniejowe: 
W kategorii do lat 10 zawsze liczą się nie tylko umiejętności, ale także szczególne znaczenie ma tutaj odporność na stres oraz porażki. Nie raz smutek po przegranej partii odbiera ochotę na dalszą rywalizację, a także następuje paraliżujący strach przed kolejną porażką.
Stawka zawodów była bardzo wyrównana. Ciężko było wskazać faworyta. Rankingi w tej grupie wiekowej nie oddają wszystkiego.

Indywidualne podsumowanie:
– Dawid Pękala (6 z 9 ,+5,=2,-2) – 11 miejsce w Polsce

Zawodnik naszego klubu który ma duży potencjał i coraz większe umiejętności. Start 4 z 4 gdzie na swojej drodze pokonał dwóch zawodników z którymi zawsze miał pod górkę. Tym razem górą był Dawid co nie przyszło łatwo. Piąta runda okazała się jedną z dwóch kluczowych dla losów turnieju. W wygranej pozycji z przyszłym Mistrzem Polski Mateuszem Różańskim, Dawid podstawia wieżę dwa razy i przegrywa. Ta porażka poważnie naruszyła jego rytm i kolejna partia, także nie okazała się udana. Po świetnie rozegranym debiucie i wygraniu pionka, Dawid zgadza się na remis w wygranej pozycji i traci ważne punkty w kontekście walki o medal. Co gorsza w kolejnej rundzie trafia na niewygodnego rywala, chociaż tym razem remis można uznać za sukces.
     Do końca dwie rundy i stało się jasne że aby myśleć o walce w ostatniej rundzie o finały, medal i normę należy wygrać. Dawid wykorzystuje błąd przeciwnika i pewnie pokonuje rywala z Wrocławia. Ostatnia runda.      Emocje zbliżają się do kulminacyjnego momentu. Rywal wydaje się być w zasięgu, a układ par daję jeszcze cień szansy na medal. Trener  przygotowuje niespodziankę i przewiduje odpowiedź przeciwnika, niestety w morzu zawiłych wariantów Dawid myli początkowe ruchy i ustawienia, a co gorsza traci rytm i koncepcję na dalszy plan partii. Niestety musi uznać wyższość przeciwnika. Porażka w partii, ale nie w turnieju.
     Turniej należy zaliczyć na wielki plus. Debiutujący w MP Dawid pokonał wielu rywali i zyskał na rankingu. Niestety nie wszystkie cele zostały zrealizowane chociaż wydawały się w zasięgu naszego walczaka.
Na pewno wynik 11 miejsce i 6 punktów Dawida nie oddaje w pełni możliwości naszego podopiecznego. Nie jest to także ostatnie słowo w rywalizacji na poziomie finałów Mistrzostw Polski. Teraz czas na wnioski i pracę nad słabymi punktami w grze. Za rok wracamy po więcej!
 
– Władysław Pawlikowski (5,5 z 9, +5, =1, -3) – 15 miejsce w Polsce
Nasz drugi debiutant w finałach Mistrzostw Polski do lat 10 zaaklimatyzował się wyśmienicie. Już pierwszy pojedynek pokazał że jego forma idzie do góry. Zarówno trener jak i sam zawodnik byli pełni obaw czy uda się poprawić formę przed Mistrzostwami. Władek ostatnie tygodnie prezentował się troszkę słabiej niż nas do tego przyzwyczaił. Niestety ograniczenia pandemiczne odbiły się negatywnie na formie szachowej i fizycznej na szczęście nie tylko naszych zawodników. Po dobry starcie i zwycięstwie w rundzie pierwszej z niżej notowanym przeciwnikiem los w rundzie nr 2 przydzielił Mateusza Różańskiego. Niestety przeciwnik narzucił swój styl gry i wykorzystał słabsze ruchy Władka doprowadzając partię do zwycięskiego końca. Porażka nie podłamała naszego energicznego fightera i w rundzie trzeciej wpisujemy punkcik. W 4 pojedynku przytrafiła się ponownie porażka po błędach własnych. W rundzie 5 czekał nas pojedynek derbowy z Marcinem Szczepanikiem z KKSz Kraków. Władek wykorzystał podstawkę rywala i zademonstrował perfekcyjną realizację nie dając rywalowi szans. W rundzie 6 na zawodnika Dwóch Wież czekał Michał Kaszuba rozstawiony z numerem 7. Po zaciętej partii pojedynek zakończył się remisem. W rundzie 7 kolejny reprezentant UKS SP 8 Chrzanów stanął na drodze Władka. Tym razem dopisaliśmy sobie punkt. To zwycięstwo dało naszemu zawodnikowi upragnioną II kategorię. Finisz zapowiadał się interesująco. Pojawiła się realna szansa powalczenia o pierwszą dziesiątkę. Przed zawodami takiego celu nawet nie zakładaliśmy! Runda nr 8 i na fali wznoszącej Władek odprawia rywala z kwitkiem i w ostatniej rundzie będziemy mieć podwyższone ryzyko zawału bo obaj nasi chłopcy walczą o wysokie miejsca. Po debiucie w rundzie 9 wydawało się, że Władek ma kontrolę nad wydarzeniami. Niestety przeoczył wygrywającą kontynuację i nie zdołał już odwrócić losów partii ponosząc porażkę. Mistrzostwa zakończył zyskami rankingowymi, zdobyczą II kategorii szachowej oraz wywalczeniem finałów na rok 2022. Gratulacje to duży sukces!   

Relacja: Dariusz Mikrut (trener zawodników KSz Dwie Wieże Kraków)

Wyniki końcowe:

Zdjęcia: Robert Pawlikowski.